خانه / تولیدی / ناگفته های مسئولین شهرستان ملکان از وضعیت اسفبار بازار دواب

ناگفته های مسئولین شهرستان ملکان از وضعیت اسفبار بازار دواب

به گزارش دیارملکان، در بازار هفتگی دواب ملکان که قرار بوده خرید و فروش احشام در آن صورت گیرد حالا هر چه نیاز داشته باشید می توانید در آن پیدا کنید و بخرید! به گفته یکی از کسبه ملکان تاریخ تاسیس این بازار به حدود ۸۰ سال قبل باز می گردد و چون تا حدود …

به گزارش دیارملکان، در بازار هفتگی دواب ملکان که قرار بوده خرید و فروش احشام در آن صورت گیرد حالا هر چه نیاز داشته باشید می توانید در آن پیدا کنید و بخرید!

به گفته یکی از کسبه ملکان تاریخ تاسیس این بازار به حدود ۸۰ سال قبل باز می گردد و چون تا حدود ۴۰ سال قبل در حوالی روستای لکلر بوده به  بازار لکلر ( لکلر بازار ) مشهور است.

چند تن ازکسبه ملکان در گفتگویی با خبرنگار ما از بی رونق کردن کسب و کار آنها توسط بازار هفتگی ملکان سخن گفتند و اظهار کردند: در این بازار که قانوناٌ باید فقط خرید و فروش احشام صورت گیرد ولی سالهاست در آن از شیرمرغ تا جون آدمیزاد عرضه می شود از این رو خیلی از مردم و بخصوص اهالی روستاهای اطراف نیز نیاز هفتگی خود را از این محل تهیه می کنند که این امر باعث بی رونق شدن کسب و کار بازار شهر ملکان می شود.

خبرنگار ما که روز شنبه به این بازار سری زده بود اظهار کرد: انواع موادغذایی و لبنیاتی ،پوشاک،پارچه،کفش،لوازم خانگی،الکتریکی،میوه و تره بار،حتی حیوانات خانگی همانند کبوتر و مرغ و خروس و  عرضه کباب و جیگر و غیره در آن مشاهده نمودم جالب اینکه خبری از عرضه گوساله و گوسفند در آن بازار نبود!

فروش کباب و جگر در چادرها و در هوایی که همراه با گرد و خاک بود و در فضای  غیر بهداشتی و همچنین عرضه موادغذایی تاریخ گذشته با قیمت های پایین تر از بازار توجهم را به خود جلب کرد این در حالی است که خبری از نظارت بهداشتی ها در آن محل نبود.

رئیس شورای شهر ملکان نیز وجود بازار هفتگی ملکان را منبع درآمدی خوب برای شهرداری ملکان دانست و گفت: هر سال بابت اجاره این بازار به افراد حقیقی مبلغ ۸ میلیارد ریال عاید شهرداری ملکان می شود که این مبلغ نیز صرف امورات عمرانی شهر می شود.

                                                    IMG_21491   

فرهاد نریمانپور به جلسه اخیر شورای شهر و شهردار ملکان با اصناف و کسبه این شهر در خصوص بازار دواب اشاره کرد و گفت: همانطوری که در این جلسه نیز مطرح گردید چنانچه کسبه و بازاریان ملکان بتوانند نصف این مبلغ را تامین کنند شورای شهر و شهرداری ملکان آمادگی دارد تا از عرضه هر گونه موادغذایی و کالاهای دیگر به غیر از احشام در این بازار  جلوگیری کند.

اما یکی از تاکسیداران ملکانی که که به گفته خودش ۳۰ سال سابقه کار در این شغل  دارد از بازار هفتگی ملکان بعنوان منبع درآمدی خوب برای اهالی تاکسیرانی این شهر خبر داد و گفت: با توجه به وجود حدود ۱۷۰ دستگاه تاکسی در ملکان که  تعداد آن متناسب با جمعیت شهر نیست و بیشتر از نیاز این شهر واگذار شده وجود بازار هفتگی ملکان فرصت مناسبی برای کسب این قشر محسوب می شود.

محمدعلی در این خصوص گفت: متاسفانه با توجه به زیاد بودن تعداد تاکسی ها و نیز محدود بودن مسیرها ، اهالی این صنف هر روز حتی به مقدار حق الزحمه یک کارگر معمولی نیز درآمد کسب نمی کنند و برای هر تاکسی نیز هر ۱۵ روز یک بار سهمیه کار در بازار دواب معین شده لذا هر دو هفته یکبار کار کردن در این بازار می تواند فرصتی جهت تامین قسمتی از امرار معاش خانواده و نیز تامین هزینه های جانبی وسیله نقلیه باشد.

مدیرعامل تاکسیرانی ملکان همچین با اشاره به اینکه علاوه بر محدوده بازار ، در محوطه بیرون از بازار نیز عرضه میوه باعث ترافیک می شود و علاوه بر نبود محلی جهت توقف تاکسی ها، مانع رفت  و آمد وسائط نقلیه مبارک شهر و ورستاهای اطراف می شود  لذا اتحادیه تاکسیداران امیدوارند با کشاندن این افراد به داخل بازار فضای مناسبی جهت توقف و پارکینگ تاکسی ها فراهم و از مسافرکشی وسائط نقلیه شخصی با هویت نامعلوم نیز ممانعت شود.

وی در عین حال گفت اگر عرضه موادغذایی و کالاهای دیگر در بازار دواب ملکان بخواهد همچنان به اقتصاد بازار این شهر ضربه بزند و کسبه محترم بخواهند در این خصوص اقدامی بکنند رانندگان تاکسی نیز به خواست و تصمیم آنها احترام گذاشته و آماده هر گونه همکاری در این خصوص هستند.

سیاوش یکی دیگر از رانندگان تاکسی نیز با تکرار سخنان همکار خود مبنی بر وجود منبع درآمدی خود در روزهای شنبه برای رانندگان تاکسی گفت: هر ۱۵ روز یک بار مجاز به مسافرکشی در بازار هستیم و درآمد این روز نیز صرف پرداخت اقساط و هزینه های تعمیر و خرید لوازم یدکی می شود.

رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت ملکان نیز از آمادگی اصناف و کسبه این شهر جهت تامین درآمدی شهرداری از محل جمع آوری شغل های غیرمرتبط  در میدان دواب این شهرستان خبر داد و گفت: متاسفانه عرضه انواع کالاها و اجناس در این بازار باعث وارد شدن ضرر و زیان هنگفت به بازار شهرستان شده است.

                                                       ۵۸۶۷۰-۲۰۰x300

رئیس شبکه بهداشت و درمان ملکان نیز در پاسخ به سئوال خبرنگار ما مبنی بر عرضه مواد غذایی غیربهداشتی و بعضا تاریخ گذشته و علل عدم نظارت این شبکه گفت شبکه بهداشت و درمان ملکان نیز شدیدا نسبت به عرضه مواد غذایی و کالاهای مختلف در بازار هفتگی ملکان معترض بوده و در جلسه اخیر کارگروه سلامت نیز درخواست ساماندهی این محل نموده ایم.

                                                      index

دکتر میرزاپور افزود: متاسفانه وضعیت بهداشتی این محل اسف بار بوده و مامورین بهداشتی حتی در این محل دارو و انواع قرص های تاریخ گذشته هم کشف و ضبط کرده اند.

وی ادامه داد کباب های عرضه شده و همچنین مواد غذایی و کالاهای دیگری که در بازار دواب ملکان عرضه می شوند بعلت قرار گرفتن در زیر نور خورشید و گرد و خاک مشکل بهداشتی پیدا می کنند.

دکتر میرزاپور از تهیه فیلمی در خصوص عرضه مواد غذایی و خوراکی و کالاها و اجناس غیربهداشتی از بازار هفتگی ملکان توسط شبکه بهداشت و درمان ملکان نیز خبر داد و اظهار کرد: ما نیز شدیدا نسبت به ارائه مواد غذایی و کالاهای غیربهداشتی در این محل معترض بوده و از شورای شهر و شهرداری ملکان درخواست ساماندهی بازار هفتگی در اسرع وقت را داریم.

وی افزود: حتی زباله هایی که در بازار هفتگی ملکان باقی می ماند نیز برای محیط زیست خطر جدی بوده و باید نسبت به آن چاره اندیشی شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان ملکان از حضور مامورین شبکه بهداشت و درمان ملکان در روز شنبه آینده در بازار هفتگی ملکان بمنظور رسیدگی به بهداشت کالاهای ارائه شده خبر داد و گفت: این بازرسی و نظارت با حضور خبرنگاران رسانه های گروهی صورت خواهد گرفت.

گزارش از سیاوش عینالو

 

انتهای پیام/

 

یک دیدگاه

  1. پرونده بسیار مهم و پیچیده ای شده این بازار دواب ولی با وضع فعلی بیشتر نمود بنجل بازار را دارد که حتی گرانفروشی هم در آن شایع شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.