کدخبر : 33414
سه شنبه 5 دی 1396 - 6:27
106 بازدید
فاقددیدگاه

افزایش ۳۰ درصدی وابستگی به نفت در بودجه ۹۷/ در بودجه سال آینده ۳۰ درصد کسری وجود دارد

به گزارش دیار ملکان به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، عبدالمجید شیخی ، استاد اقتصاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به لایحه بودجه سال ۹۷ و ارزیابی این بودجه در اقتصاد کشور اظهارداشت: عدد و رقم کلی بودجه عمومی کشور حدود ۱۱۹۵ میلیارد تومان است که اگر بخواهیم شاخصی بگیریم که ببینیم حجم سهم هزینه های دولت چند درصد تولید ناخالصی داخلی می شود؛ اگر اندازه دولت را بر حسب دلار حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار در نظر بگیریم، حجم بودجه نسبت به این رقم حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد خواهد بود.

 

وی بر همین اساس اضافه کرد : دولت در بودجه سال ۹۷ بخش اعظمی از بودجه را که حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد حجم کل بودجه کشور است را به هزینه های دولت اختصاص داده است که این امر هیچ توجیه قانونی برای دولت ندارد که بودجه کل کشور ۴۰ درصد آن به هزینه های دولت اختصاص یابد و مابقی در سایر بخش های اقتصادی کشور بکارگیری شود.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷ سی درصد کسری بودجه وجود دارد، عنوان کرد: در بودجه سال ۹۷ کسری بودجه بیشتر از سال های گذشته خواهد بود. یعنی دولت در سال ۹۷ سی تا ۴۰ درصد با کسری بودجه مواجه خواهد شد و برای جبران کسری بودجه خود دست به انتشار اوراق خواهد زد که این امر ۸۵هزار میلیارد بدهی به دست دولت خواهد داد و این یعنی دست درازی به آینده کشور .

 

شیخی گفت: این دولت با تنظیم اینگونه بودجه برای دولت های بعد هزینه های سنگینی را باقی خواهد گذاشت و این امر در دراز مدت خود را نشان می دهد و باید مجلس نسبت به این موضوع هوشیار تر باشد .در لایحه بودجه ۹۷ انتشار ۸۵.۵ هزار میلیارد تومان ارواق مالی اسلامی و اوراق خزانه پیش‌بینی شده که ۸ هزار میلیارد تومان از آن متعلق به شهرداری‌ها است

 

وی همچنین با اشاره به نفتی بودن بودجه سال ۹۷ کشور خاطرنشان کرد:  ۲۶ تا ۳۰ درصد منابع بودجه سال ۹۷ متکی به منابع نفتی است و در عین حال، حدود ۲۷.۸ درصد کسری در لایحه بودجه ۹۷ خواهیم داشت که دولت قصد دارد با دست‌اندازی به منابع صندوق توسعه ملی و یا جیب مردم از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، این کسری را جبران کند؛اگر سهم بانک‌ها را نیز در نظر بگیریم، کسری بودجه به ۱.۵ برابر رقم قبلی می‌رسد.

 

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به دست درازی دولت برای کسری بودجه به جیب و سفره مردم بیان داشت: با توجه کسری ۱٫۵ برابری بودجه ۹۷ نسبت به بودجه سال ۹۶ دولت در سال بعد برای کسری بودجه خود همانند امسال با افزایش حامل های انرژی دست درازی به جیب مردم می کند.

پسندیدنافزایش ۳۰ درصدی وابستگی به نفت در بودجه ۹۷/ در بودجه سال آینده ۳۰ درصد کسری وجود دارد(0)نپسندیدنافزایش ۳۰ درصدی وابستگی به نفت در بودجه ۹۷/ در بودجه سال آینده ۳۰ درصد کسری وجود دارد(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما