خانه / آخرین اخبار / عمده ترین مشکل آموزش یاران نهضت سواد آموزی عدم وجودقانون مشخص برای تعیین تکلیف است / در بیش از۷روستای ملکان بی سوادی ریشه کن شده است

عمده ترین مشکل آموزش یاران نهضت سواد آموزی عدم وجودقانون مشخص برای تعیین تکلیف است / در بیش از۷روستای ملکان بی سوادی ریشه کن شده است

رئیس اداره آموزش و پروش ملکان گفت : عمده ترین مشکل نهضت سوادآموزی این است که قانون مشخصی برای تعیین تکلیف آموزش دهندگان وجود ندارد و اکنون نیز نحوه جذب آموزش دهندگان نهضت درحال بررسی مجلس شورای اسلامی است.

متن مصاحبه پایگاه خبری دیار ملکان با رئیس اداره آموزش و پروش شهرستان ملکان در خصوص نهضت سواد آموزی به شرح ذیل می باشد:

 

۱- تعداد آموزش دهندگانی که در نهضت سواد آموزی مشغول به فعالیت هستند چند نفر می باشند؟

در حال حاضر بیش از ۴۰۰ نفر آموزش دهنده از طرف کارفرمایان به عنوان آموزش دهنده به اداره سوادآموزی معرفی شده و مشغول به فعالیت می باشند.

 

۲- تعداد بی سوادان شهرستان ملکان را در مقایسه با سال گذشته چطور ارزیابی می کنید؟

طبق آخرین سرشماری که مربوط به سال ۱۳۹۵ می باشد ۹۲/۸۴ درصد مردم شهرستان ملکان باسواد هستند بطوریکه که در سرشماری قبلی این میزان ۸۷/۰۴ درصد بوده است.

 

۳- در رابطه با جذب آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی توضیح دهید.

همانطوریکه مستحضر هستید نحوه و چگونگی جذب آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که به محض ابلاغ دستورالعمل در این راستا به اطلاع عزیزان خواهد رسید.

 

۴- چه دوره هایی را بایستی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی طی کنند.

آموزش دهندگان می بایستی تنها دوره توانمندسازی که طبق تفاهم نامه سازمان با جهاد دانشگاهی برگزار می شود را سپری کنند که شرط ادامه همکاری با آموزش دهندگان فعلی هم قبولی در این دوره می باشد و فعلا بخشنامه ایی جهت جذب و همکاری وجود ندارد.

 

۵- مشکلی که نهضت سوادآموزی با آن مواجه هستید را توضیح دهید.

عمده ترین مشکل نهضت سوادآموزی این است که قانون مشخصی برای تعیین تکلیف آموزش دهندگان وجود ندارد و همچنین اینکه همکاری سایر دستگاهها جهت معرفی بی سوادان به نهضت کم رنگ تر شده است.

 

۶- در چند روستای شهرستان بیسوادی ریشه کن شده و یا بیسوادی هنوز موجود است؟

با توجه به اینکه آمار سرشماری با آمار سامانه سوادآموزی در تناقض است و سامانه فعلا بروز رسانی نشده است ولی طبق آمارهای قبلی بیش از ۷ روستای ملکان قبلا از بی سوادی ریشه کن شده و در نهایت پیش بینی می شود که در سه سال آتی بی سوادی در گروه هدف(۴۹-۱۰ ساله) بطور کلی در منطقه ریشه کن گردد.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.