خانه / آخرین اخبار / کارشناسان نباید دچار روزمرگی شوند /ارائه نظر صریح کارشناسی و زمان رسیدگی به پرونده خیلی مهم است

کارشناسان نباید دچار روزمرگی شوند /ارائه نظر صریح کارشناسی و زمان رسیدگی به پرونده خیلی مهم است

دادستان شهرستان ملکان گفت : کارشناسان عزیز نباید در خصوص مسایل خرد و انجام ماموریت در کارها دچار روزمرگی شوند و با تمام توان و ظرفیت برای انجام کارهای کارشناسی پرونده ها وارد عمل شوند.

به گزارش دیار ملکان، مهدی علیمرادی در جلسه پیشگیری از وقوع جرم با حضور رئیس و کارشناسان دادگستری در سالن اجتماعات دادگستری شهرستان ملکان ضمن تسلیت ایام فاطمیه افزود : کارشناس به عنوان چشم قاضی و با احاطه و تجربه کاری نسبت به پرونده باعث می شود تا روال دیر پرونده به صورت درست و صحیح صورت پذیرد و رایی که صادر می شود به حق نزدیکتر شود.

دادستان ملکان خاطرنشان کرد : حق الناس از نظر اسلام با عدالت و حکمت الهی رابطه ای تنگاتنگ دارد و دارای گستره وسیع است و در اینجا چون صاحب حق مردم اند، رعایت و نادیده گرفتن آن ارتباط مستقیمی با بحث عدالت خداوند دارد و همانطوریکه در آیات و روایات نیز آمده است خداوند بلند مرتبه از حق خود در آن دنیا در مقابل بندگان خود می‌گذرد ولی‌ از حق الناس نمی گذرد.

علیمرادی یادآور شد : میزان دقت در نظریه کارشناسی برای تک تک پرونده هایی که با آنها در ارتباط مستقیم هستیم مهم است و فردا در پیشگاه خداوند متعال برای تک تک آنها پاسخگو خواهیم بود.

وی اظهار داشت : کارشناسان عزیز نباید در خصوص مسایل خرد و انجام ماموریت در کارها دچار روزمرگی شوند و با تمام توان و ظرفیت برای انجام کارهای کارشناسی پرونده ها وارد عمل شوند.

مدعی العموم شهرستان ملکان با تاکید بر اینکه نظر صریح در پرونده کارگشا بوده و بایستی توضیحات موجود در پرونده با توجه به اسناد و مدارک موجود در پرونده بصورت صریح و دقیق ذکر شود و کارشناسان نیز نباید در در خصوص رای دادگاه و رای قضایی ورود کنند.

علیمرادی گفت : زمان رسیدگی به پرونده ها نیز خیلی مهم است و اگر نظریه کارشناسی از طرف کارشناس مربوطه ارائه نشده باشد این امر تخلف محسوب می شود و طبق ماده ۱۵۹ در مواردی که اظهارنظر مستلزم زمان بیشتر باشد، کارشناس باید ضمن تهیه و ارسال گزارشی از اقدامات انجام شده، با ذکر دلیل، تقاضای تمدید مهلت کند.

وی خطاب به کارشناسان در خصوص ایاب و ذهاب یادآور شد: سعی کنیم مردم را در نظر بگیریم چرا که بیشتر مردم از پرداخت حق الزحمه به کارشناسان گله مند هستند و طبق ماده ۱۵۷ آیین دادرسی دریافت دستمزد مزبور نباید بیش از حد تعرفه مجاز تجاوز یابد به استثنای موارد خاص.

دادستان ملکان افزود : در قرارهای کارشناسی هیئت های ۳نفره و ۵ نفره حضور تمامی اعضا الزامی بوده و بایستی تمامی اعضا نظر صریح خودشان را در پرونده اعلام کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.