خانه / آخرین اخبار / اختلافات خانوادگی یکی از معضلات اساسی ملکان محسوب می شود

اختلافات خانوادگی یکی از معضلات اساسی ملکان محسوب می شود

به گزارش دیارملکان، به بهانه گرامیداشت هفته قوه قضائیه مصاحبه ای را با آقای عسکر بالایی رئیس دادگستری شهرستان ملکان داشتیم که ماحصل این گفتگوی به شرح ذیل می باشد: دیارملکان: در خصوص سیاست های کلی قوه قضائیه توضیحاتی ارائه نمائید. سیاستهای کلی دادگستری استان من جمله دادگستری شهرستان ملکان را می توان به رفع …

به گزارش دیارملکان، به بهانه گرامیداشت هفته قوه قضائیه مصاحبه ای را با آقای عسکر بالایی رئیس دادگستری شهرستان ملکان داشتیم که ماحصل این گفتگوی به شرح ذیل می باشد:

دیارملکان: در خصوص سیاست های کلی قوه قضائیه توضیحاتی ارائه نمائید.

سیاستهای کلی دادگستری استان من جمله دادگستری شهرستان ملکان را می توان به رفع اطاعه دادرسی تعیین تکلیف پرونده های مسن(پرونده های سالیان قبل) و استفاده از سیستم سامانه مدیریت پرونده های قضایی(سمپ)نامبرد.هرچند میانگین رسیدگی به پرونده ها و استفاده از سیستم سمپ شهرستان از میانگین استانی و کشوری در سطح بالا و بهتری می باشد ولی بنا را به کسب مقام دومی یا اولی استان گذاشته ایم که انشاءالله به آن نائل شویم.

دیارملکان: وضعیت امنیت در شهرستان ملکان را چگونه ارزیابی می­کنید؟

از جهت امنیت عمومی در شهر نیز به حول و قوه الهی و همکاری بیرون سازمانی بین دادگستری و شورای تامین شهرستان و شورای اداری و سایر نیروهای انتظامی و امنیتی وضعیت خوبی در شهرستان حاکم بوده و سعی و تلاش مذکور به افزودن این امنیت می باشد.

دیارملکان: طی یک سال گذشته بیشترین تعداد پرونده های متشکله در محاکم در چه موضوعی هستند؟

در سال ۱۳۹۳ بیشترین تعداد پرونده های ورودی به دادگستری به تفکیک پنج خواسته اول حقوقی ۱- مطالبه وجه چک ۲- مطالبه مهریه ۳- تامین خواسته ۴- طلاق توافقی ۵- اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و پنج اتهام اول شهرستان به ترتیب: ۱- ضرب و جرح عمدی ۲- توهین به اشخاص عادی ۳- سرقت مستوجب تعزیر ۴- تخریب و تهدید می باشد.

دیارملکان: مهمترین عملکرد قوه قضائیه در سال جاری یا سال گذشته را بیان کنید

یکی از مهمترین عملکردهای قوه قضائیه در سال۱۳۹۴، اجرای نمودن قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال۱۳۹۲ از اول تیر مصادف با روز اول هفته قوه قضائیه بوده که بر این اساس دادگاههای جزائی به دادگاههای کیفری یک  و دو تبدیل و تشکیل و شروع به کار نموده که در این شهرستان دادگاههای کیفری دو تشکیل و به جرائم در صلاحیت دادگاههای کیفری یک این شهرستان در شهرستان مراغه رسیدگی خواهد شد.

دیارملکان: چه پیشنهادی به جوانان و خانواده ها برای کاهش جرم دارید؟

به جوانان عزیز و خانواده های محترم توصیه می شود با عنایت به اینکه یکی از معضلات اساسی در جامعه اختلافات خانوادگی می باشد که ۴۵ الی ۵۰درصد دعاوی حقوقی در شهرستان را شامل می شود لذا در انتخاب همسر آینده خود دقت کافی را بعمل آورده و همسری را انتخاب نمایند که از هر جهت هم کفو هم باشند و شناخت کافی از همدیگر داشته باشند تا از بروز اختلافات پس از ازدواج کاسته شود و توصیه دیگر به خانواده ها که از ازدواج دختران کم سن خود که بعضا" از سیزده سال نیز کمتر می باشند خودداری نمایند که این ازدواجها می توانند مشکلات عدیده ای بهداشتی، اجتماعی و قضائی را ایجاد نمایند و اجازه دهند فرزندانشان پس از رسیدن به سن تشخیص و باآگاهی کامل مبادرت به ازدواج نمایند.

دیارملکان: خاطرات مردم از خوش برخوردترین قاضی های قوه قضائیه را بیان کنید.

مردم شریف انتظاری که از دستگاه قضائی دارند علاوه بر اینکه وظیفه ذاتی دادگستری احقاق حق و فصل خصومت می باشد این است که قضات و کارمندان برخورد منطقی همراه با تکریم با مراجعین داشته باشند که این امر در دادگستری شهرستان بوضوح قابل مشاهده است هر چند تراکم کاری و فشار روانی پرونده ها به همکاران محترم بی تاثیر نیست لذا اعتقاد همکاران به رعایت حقوق شهروندی، تکریم ارباب رجوع و انجام وظیفه ذاتی قانونی می باشد.

دیارملکان: در خصوص زیبایی های زندگی، حقوق و مشکلات جنابعالی در این راستا توضیح دهید.

برای یک قاضی زیبایی زندگی زمانی محقق می شود که بتواند احقاق حق نموده و این احقاق منطبق با واقعیت بوده و موجب رضایت زیان دیده شود و تصمیم دادگاه موجب تادیب متهم یا محکوم گردد.

دیارملکان: به نظر شما در ادارات چگونه می­شود از وقوع جرایم پیشگیری نمود؟

در خصوص پیشگیری از وقوع جرم که یکی از وظایف اصلی قوه قضائیه در قانون اساسی می باشد باید عرض کنم اول احساس مسئولیت شرعی و قانونی از سوی روسا و کارمندان ادارات و عمل به تکلیف قانونی است اگر به این وظیفه عمل شود قسمت عمده ای از این جرائم به وقوع نخواهد پیوست و شاهد کاهش جرائم در جامعه خواهیم بود.

دیارملکان: سخن آخر!

انتظار می رود خانواده های محترم در انتخاب همسر آینده فرزندانشان در کنار و مشاور فرزندانشان باشند و در موقع بروز اختلافات از نظر و مشورت ریش سفیدان محلی و شوراهای حل اختلاف استفاده نمایند.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.